Proč svět?

Dračí doupě vyšlo poprvé začátkem 90. let minulého století jako soubor pravidel pro hraní hry na hrdiny. Ale na to, aby mohli odvážní dobrodruzi vyrazit na svou strastiplnou cestu za slávou a štěstím, vám nestačí pouze pravidla. Potřebujete také svět. Místo, ve kterém dobrodruzi žijí. Půdu pod nohama, která má jméno, faunu a flóru, obyvatele a vztahy mezi nimi, hrozby, výzvy a odměny. Zatímco některé skupiny hráčů si svět pro své hrdiny vymyslely kompletně samy, jiné sahají po hotových světech, dobrodružstvích a doplňcích zveřejněných v knížkách či na internetu.
Nejvýznamnější česká fantasy prostředí, která vyšla knižně, jsou bezesporu Asterion a Taria (rok 1999 a dále). Obě vyšla (a doufáme, že nadále vycházet budou) formou série tištěných i elektronických modulů, které obsahují popis reálií světa, mapy, vzorová dobrodružství a aplikaci pravidel Dračího doupěte (případně jeho následovníků DrD+ a DrD II).
A stejně jako za ta léta k původnímu Dračímu doupěti přibyly zcela nové verze pravidel – Dračí doupě Plus a Dračí doupě II, nastal snad ten správný čas, aby se i rodina oficiálních českých fantasy světů pro Dračí doupě rozrostla.
A tak v první polovině roku 2016 společně s vámi přivítáme na pultech obchodů Tauril – nový fantasy svět upravený pro pravidla Dračího doupěte II s konverzními dodatky pro další herní systémy (například Fate).

O čem Tauril bude?

Čím se bude Tauril lišit od svých předchůdců a co s nimi bude mít naopak společného? To vás jistě zajímá nejvíc, že ano? J Tak pojďme na to:
Hlavním motivem určujícím život v Taurilu je pád obří Církve Nebeského ducha, která ovládala po staletí většinu známého světa, a doba chaosu a nejistot, která nyní nastala. Národy Taurilu získaly svobodu, ale dokážou s ní vůbec zacházet? Nebo se život zvrtává v bezpráví a nastupuje doba manipulátorů a samozvaných proroků ovládajících komunity ztracených lidí, kteří nemají co uctívat?
Základní příručka o světě se zaměří na dobu 40 let po pádu Církve Nebeského ducha. Země navenek oslavuje svobodu, ta se však mnohdy zvrtla a šeptá se, že mnoho lidí touží po návratu jistot. Církev možná nebyla zničena úplně… je však možné započít kampaň i v jiném období, například před příchodem Církve nebo uprostřed bouřlivé revoluční doby. Hráčské postavy budou muset dřív nebo později zaujmout postoj k tomu, co kolem sebe vidí, a na jeho základě chytit šanci změnit osud svůj a možná i celého světa.

Jaký Tauril bude?

Tauril je fantasy prostředí, ve kterém je kladen důraz na morální dilemata, emoce, vztahy, silné příběhy, nečekané zvraty a prostor k zamyšlení. Dalo by se říci, že se jedná o temnější svět. Nebude v něm samozřejmě chybět akce, nalézání pokladů a dobývání slávy, ale příručky a doplňky budou psány tak, aby hraní mohlo mít i hlubší, „dospělý“ rozměr. Bude jen na vás, jakou úroveň vážnosti hry si zvolíte.
Vydáním takového světa doufáme, že přilákáme k hraní her na hrdiny nové typy hráčů, které bývá problém oslovit s „tradičním“ pojetím heroické fantasy. Není rozhodně záměrem konkurovat již existujícím světům, chceme vám rozšířit možnosti. Příručky k Taurilu se budeme snažit pojmout vždy tak, aby měly hodnotu jako zdroj inspirace i pro ty z vás, kdo se nechtějí vzdát hraní ve svém oblíbeném světě, a budou si chtít převzít třeba jen některá místa, postavy nebo dobrodružství.

Kde se dozvíte víc?

V průběhu roku 2015 na těchto stránkách najdete další články o Taurilu. Zároveň na jaře 2015 zveřejníme ukázky ze základní příručky a současně vyhlásíme konkurz na ilustrátory knihy. Ano, i vy se budete moci podílet na vzniku světa svým hlasem a nápady!
Nemusíte ovšem čekat až do té doby. Připojte se k oficiální diskusi o Taurilu na RPG Fóru, ptejte se autorů a posílejte své nápady a připomínky.